Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Ze względu nieduże rozmiary jest dobrą opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę o większym rozmiarze, w szczególności jeśli zamierzamy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż może to grozić zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie i wylatują z klatki. Alternatywą jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi nietrudno zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę waszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuła się bezpiecznie, ponieważ będzie miała kryjówkę, gdzie będzie mogła schować się na odpoczynek albo uspokoić się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html